דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

אמסטרדם פארק וורטהיים Wertheimpark

 
פארק וורטהיים  Wertheimpark
הכניסה חופשית
כתובת   ,הפארק ממוקם בחלקו הצפון מזרחי של העיר.Plantage Middenlaan פינת Plantage Parklaan
תחבורה 
מידע 
הפארק שנוצר בשנת 1812 נחשב לאחד הוותיקים בעיר, הוא ניתן לעיר כמתנה מנפוליאון שאף מימן את הקמתו, בתחילה היה גן גדול אך שטחו צומצם לאורך השנים ,בתחילה היה יותר כפארק שעשועים , הוא נקרא בפשטות הפארק עד שנת 1849 שאז נקבע שמו על שם קרל אברהם ורטהיים הבנקאי הנדיב ופוליטיקאי .
 
בפארק מספר פסלים ושים נראים כמו ספינקסים משיש שניצבים בכניסה של הפארק ,המקוריים  הוסרו עקב הזנחה והוחזרו חדשים בשנת 1982 , ומזרקה שנתרמו בידי פטרונו של הפארק,בשנת 1993 צורפה לגן אנדרטת זכרון למחנה הריכוז אושוויץ.
 
האנדרטה עשוייה מזכוכית כחולה עבה כאשר הכיתוב אומר לעולם לא עוד אושוויץ האנדרטה כוללת שש צלחות סדוקות לזכר ששת המיליונים,הסדקים באים לתת את התחושה שכאשר אתה מביט לשמים המראה לא מושלס עקב השבר שקרה.

אנדרטת הזיכרון לאושוויץ Auschwitz memorial  

אנדרטת מזרקת המים של אושוויץ,ממוקמת בכתובת Looiersgracht 31a בפארק Wertheim park , בחלקו הצפון מזרחי של העיר. Plantage Middenlaan פינת Plantage Parklaan .

תזכורת באנדרטה למחנה ההשמדה אושוויץ, תחילתה באחד מבתי הקברות בעיר,אלא שהיא הועברה לגרסתה הנוכחית שהוקמה בפרק Wertheim park ,בשנת 1993 בידי האמן והסופר ההולנדי Jan Wolkers , בפארק האנדרטה מורכבת מלוח זכוכית שעליו חרוטה  המלה אושוויץ,למרגלות ששה פנלים שבתוכם שברי מראות,על פי המוטיב הכתוב על הלוח הניצב "השמים של אושוויץ פצועים לעולם".

הכוונה הייתה שגם ברדת החשיכה משתקפים השמים כמו בשעות היום וזועקים כלפיהם הנספים לנצח,ניתן לקרוא את ההסבר והעובדות בפנל העומד ליד לוח הזיכרון : לפני פלישת גרמניה היו בהולנד 140.000 יהודים .

בין יולי 1942 לחודש ספטמבר 1944,למעלה ממאה ושבע אלף יהודים גורשו מהולנד,מתוכם 95.000 גורשו לאושוויץ ולסוביבור ,רק כחמשת אלפים ומאתים שרדו את המחנות,באושוויץ עצמה שרדו כחמש מאות מגורשים יהודים הולנדיים,בכול שנה בעשרים ושבע בינואר נערך טקס ממלכתי לציון יום שחרור המחנה בידי הצבא הרוסי.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור