דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

אמסטרדם כיכר הדאם

 

מיקומה של הכיכר במרכז העיר אמסטרדם,תחבורה להגעה בחשמלית בקווים 4,9,16,24,25 יורדים בתחנת Dam , או קווי אוטובוס  1,2,5,13,14,17 גם כן לתחנת Dam

פרוש השם דאם בהולנדית הוא סכר,כיוון שבמחצית המאה השלוש עשר ניצב בנקודת כיכר הדאם ,סכר Middeldam על נהר האמסטל,סביב הסכר החלה ההתיישבות משני צדדיו ולאורך השנים כאשר ההתיישבות התרחבה הפך הסכר לכיכר.

בתחילה בתחילת המאה התשע עשר הוקם בכיכר מבנה העירייה ואולם המשקלות ,שהפך לאחר מכן לארמון המלוכה המוכר כיום ,הכיכר מוזכרת בהיסטוריה של העיר בכל מיני קשרים לאורך השנים,בכיכר נערכו קבלות פנים כמו למשל לנפוליון, בכניסתו לעיר בשנת  1808,לאחר שהשתלט על אמסטרדם.

המבנה המפורסם בכיכר הוא הארמון המלכותי Koninklijk Palace , שנבנה במאה השבע עשר ,המהווה אטרקציה חשובה בכיכר ששימש למגורי בית המלוכה,כיום איננו משמש עוד כמקום מגורי המשפחה המלכותית,אך משמש לקבלת פנים ממלכתיות למבקרים חשובים ורמי דרג במדינה.

הכיכר שתחילתה במאה  13, כאשר נבנה הסכר Middeldam על נהר Amstel ,למניעת הצפות מים מהים והשתלטות הים על היבשה, בסוף המאה התשע עשר שימשה הכיכר כצומת תחבורה ראשי בעיר,אך זמן מועט לאחר מכן הוסטו קווי התחבורה והחשמליות לתחנת הרכבות הראשית של העיר כיום.

בשנות השישים שופצה הכיכר ונכבשה בידי היפים מגודלי שערות,ומאות יונים התנחלו בכיכר,מסעדות רבות נפתחו,ברים ובתי קפה,חנויות אופנה ובוטיקים  צמחו במקום כיום הכיכר משדרת את המילה שלום וסובלנות ומאכלסת מאות יונים ותיירים ברחבה שלה.

הכיכר שהפכה ליהלום של העיר אמסטרדם ,כוללת גם מרכזי קניות כמו : Bijenkorf,Magna Plaza,Maison de Bonneterie , הפופולאריות של הכיכר כך גדולה ,עד שנדרש זמן להשיג כסא באחד מבתי הקפה בכיכר,במקום אתם יכולים לצפות לאיזה התרחשות של בילוי או הופעות והיא פעילה סביב השעון בכל ימות השנה,באביב למשל נערכים פסטיבלים ומופעים,בחודשי הקיץ בדרנים,ליצנים ומנגני רחוב מופיעים בכיכר.

לצידו של הארמון Koninklijk Palace ממוקם מלון hotel Krasnapolsky ,בפינה הדרומית של הכיכר הדאם, ממוקמת האנדרטה הלאומית שהוקמה בשנת 1956,בצורת אובליסק ופסל National Memorial שהוצבו לזכרם של לוחמי המחתרת והחיילים ההולנדים ,אשר נפלו במלחמת העולם השנייה הלוט מהאנדרטה הוסר בשנת 1956,במרכזה של האנדרטה, אוחסנה אדמה מכל רחבי הולנד והמושבות,  שהיו בשליטת הולנד בעבר, הצבתם של האנדרטה והפסל בכיכר הדאם,עוררו מחלוקת בין תושבי הולנד.

בכיכר הדאם,ממוקמים שני מבנים נוספים, מוזיאון השעווה Madame Tussauds בצד המערבי,  והכנסייה החדשה Nieuwe Kerk בחלקה הצפוני ,כנסייה שנבנתה במאה החמש עשר.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור