דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

אריאל חפץ ומוזיאון הרכבל להר ציון

 
אריאל חפץ ומוזיאון הרכבל להר ציון
 
הקדמה
הכניסה למוזיאון הרכבל אינה כרוכה בתשלום, כיוון שהוא צמוד וחלק  ממלון הר ציון נדרשת פנייה לשומר בכניסה לפתיחת שער הכניסה למוזיאון ברחוב דרך חברון מספר 15 ,רצוי לתאם מראש , המוזיאון פתוח בימי ראשון –חמישי בשעות 09:00-17:00.
 
מלון הר ציון היה בראשיתו בית החולים לעיניים על שם הקדוש סנט גוהן , המבנה הוקם בשנת 1882, לאורך שנותיו כבית חולים שימש כמקום מרפא לעיניים לכל שלושת הדתות ,עקב מחלות העיניים שהיו נפוצות במזרח התיכון .
 
כאשר פרצה מלחמת העולם הראשונה הוסב המקום ושימש כמחסן נשק לצבא התורכי.
לכשכבשו הבריטים את המקום הם הוסיפו למבנה שני אגפים בחלקו הדרומי והמערבי שכיום מוכר בשם בית אות המוצר ,האגפים שנוספו שימשו כמרפאות חוץ אגפים אלו תוכננו בידי האדריכל היהודי זולטן שמשון הרמט .
 
בתקופת מלחמת השחרור שימש מבנה בית החולים כעמדה צבאית יהודית והמרפאות אשר שכנו במקום הועברו לשטח הירדני ,בשנת 1964 רכש  מנהל מקרקעי ישראל , את השטח והמבנים, ולאחר זמן נמכרו לאדם פרטי וההמשך הסתיים בפתיחת מלון הר ציון.
 
מעט היסטוריה לתקופת מלחמת השחרור
כיוון שבתקופת מלחמת העצמאות הפך המקום לעמדה צבאית אל מול חומות העיר העתיקה והר ציון שנכבש בתאריך 18,5,1948 יחד עם שער ציון לאחר קום המדינה היווה צינור האוויר והמזון למגניי הר ציון ודרכם ללוחמי העיר העתיקה .
 
הלגיונרים שישבו על החומות מעל גיא בן הינום חסמו בירי כל מעבר בין החלק המערבי של העיר והר ציון ,אי לכך נדרשו דרכים ומעברים על מנת לספק מזון,תחמושת ופתח לפינוי פצועים מכוון הר ציון לחלק המערבי של העיר.
 
       
 
 
לצורך זה נוצרו הדרכים הבאות לקשר עם הר ציון :
 
המנהרה :
נחפרה מנהרה צרה ,החסומה כיום בשער ,אשר התחילה באזור גשרון הכביש למרגלות שכונת ימין משה ,סוף בריכת השולטאן , אשר דרכה הוזרמה תחמושת ומזון והורדו ממנה פצועים ,אך מנהרה זאת לא ספקה את כמות התצרוכת וכיוון שהייתה צרה סבלו הפצועים מן הטלטולים ונדרש היה פתרון נוסף לבעיה.  
הרכבל :
תחילתו של הרעיון בידי אוריאל חפץ להעברה בקרונית ורכבל נוצר בשנת 1948
הרעיון והמבצע כונה דרך אבשלום , אורכו של הרכבל היה 200 מטר וגובהו מעל לוואדי היה 50 מטר,על הקורנית ניתן היה להסיע ציוד או לוחמים במשקל של 200-250 קילו.
 
תחנת הרכבל הייתה בעמדת בית החולים סנט גוהן והסתיימה בתחנת בית הספר בישופ גובאט באזור הר ציון. על מנת להסתיר את הכבל בשעות היום ,הוא שוחרר והונח על הקרקע ונעלם מעיני חיילי הלגיון הירדני שניצבו על החומות.
 
על הביצוע של העברה היו ממונות בשתי התחנות היו ממונות חוליות של שלושה אנשים אשר השתמשו בגלגל ארכובה ידנית שסובבו אותו ,פרק הזמן של העברה לכוון אחד נמשך כשתי דקות, העברה בוצעה רק בשעות הלילה ,למעשה השימוש ברכבך נמשך כחצי שנה עד שנחתמו הסכמי שביתת הנשק,אך הכבל תוחזק והיה מבצעי עד מלחמת ששת הימים,סודו של הכבל נחשף רק בשנת 1972. 
המוזיאון
המוזיאון כולל שלושה חדרים ומרפסת בכניסה , בחדר המבוא תצוגת צילומים ,שרטוטי המבנה כפי שתוכנן,והסברים על בית החולים ,תמונות הלוחמים .

החדר המרכזי שבו עומד מנגנון הגלילה של הכבל וידית ההפעלה,הכבל כיום מתוח ועליו תלויה הקרונית, צילומים של לוחמים על הקירות ,טבלת זיכרון להוגה הרעיון אריאל חפץ קורות חיו ופועלו כולל שלושת אותות ההצטיינות אשר קבל בחייו. ממול בקיר תבליט תלת מימדי להדגמת הרעיון . בחד האחרון עם חלונות הנוף לגיא ,לנקודת ההגעה בהר ציון,חומות העיר העתיקה בואך מגדל דוד והלאה וגגו של הסינמטק מתחת.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור