דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

עין כרם ביתו הצנוע של הרטיסבון במנזר האחיות מציון

 

ביתו הצנוע של האח רטיסבון מנזר האחיות מציון עין כרם

האח המומר רטיסבון שגר במנזר השני שהקים בעין כרם ליתומים שהובאו לכאן מלבנון בעת הקרבות שהתחוללו שם על מנת ללמדם מקצוע והשכלה.

 

את מיקום המנזר על פי האגדות האורבניות קבע בנקודת קצה הקשת שראה מכוון כנסיית הביקור,קניית המקום גם כן מתוחכמת כיוון שהראיס המקומי דרש סכום עתק,אלא שרטיסבון הוא מצאצאי שר הכספים במלוכה הצרפתית עשה עיסקה סיבובית עם בעלי ממון מירושלים ומלבנון תוך הסתתרו מאחוריהם וקנה את המקום בשבעים אלף לירות במקום 200 שנדרש לשלם.

על השטח בנוסף למנזר ולחלקות החקלאיות בנה גם קפלה קטנה מאחורי הכנסייה ברכת מים לאגירה,וגן נוי ופירות ובנוסף גם את ביתו הצנוע אשר שימש אותו בשנותיו האחרונות בישראל.

 

הבית ממוקם ליד הכניסה בצד שמאל ,הוא סגור בדרך כלל ומשמש כמוזיאון קטן לחיו ופועלו של רטיסבון, המבנה כולל חדר כניסה שבו מוצג פועלו ותמונות ותוכניות של שלושת המנזרים אשר בנה ,ארון לחפציו האישיים כורסאות בדגמים של פעם,ביחידת המגורים בחדר הימני מונחת מיטת אפריון צנועה מברזל,ארון לספרים,כורסת ישיבה פסנתר זעיר לנגינה בעת השמעת מזמורי תפילה ומסעד תפילה בכריעה כמובן מופנה מזרחה, ליחידה מצורף מטבח כמו של מטבחי העלייה הראשונה,חדר רחצה טוש עם שירותים בור קליעה .

 

הכול סגפני על טהרת הצניעות כמו הקפלה במנזר וחדרי הארחה המשמשים לאירוח במתחם.

 

אגדה אורבאנית נוספת היא שכאשר גסס הוא פלט כי היה רוצה לראות את הטועים בדרך בהתייחסו ליהדות של משפחתו ,כמובן לא לאחיו שהעבירו בעזרת חבר לדת הנוצרית לאחר אהבה נכזבת כמובן כר פורה לשינויים בחיים.

 

במנזר מתגוררות כשש אחיות מכל העולם ברשות אם הנזר הדרה במקום מעל ל 28 שנים,כמו כן במנזר 4 אחיות המטפלות בנושאי האירוח של בית הארחה והסיורים והתפילות למבקרים הנוצריים במקום.,בתוך מבנה בן שתי קומות ,בחלק התחתון מרוכזים השטחים הציבוריים כמו הקפלה,המטבח,חדר האוכל,הספרייה והמשרדים .

 

מעל למבנה מרפסת תצפית המשקיפה לסטף,הכפר  בית זית הסכר ,בית הספר החקלאי מבשרת,מעוז ציון וכדומה. בקומה השנייה מרוכזים חדרי האחיות הצנועים הכוללים מיטה,דרגש ופינת תפילה מקלחת וארון לבגדים.

 

האחיות מתפללות והן במדי נזירות ובחלק מזמנן הן מסייעות למטבח חדרי האירוח במנזר.

 

אגדה אורבנית מקומית כמו סיפורי מטמוני הזהב מתקופת הערבים, סיפור מעניין בנוסף , הוא סיפורו של איש הפעמונים אנגלו דונאטי אשר הוכרח לגלות מרומא לעין כרם בעקבות פרשייה של הולדת בתו כאיש דת ,האגדות מספרות שאולי הוא מצאצאי גלות ספרד, אך עיקר הסיפור , הוא במציאת יומן שירים מלפני עשרות שנים במגדל הפעמונים בכנסיית הביקור .

 

יומן זה היה מגולגל ומוחבא ובו נתגלו דפי שירים שחיבר איש הפעמונים בהסתר, מתוך היומן ניתן היה לגלות כ 13 שירים שלמים,  שאר הדפים נאכלו עם השנים,  את השירים תרגם הפזמונאי גמזו והוציא ספר אסופת שירים לזכרו בשנת 1970,  אשר נקרא פעמוני עין כרם הדנים בחלקם בגעגועים לבתו ברומא ולאהבת האדם .

 

תמונות שאין רואים במנזר המתבודדות במנזר האחיות מציון בעין כרם

לול התרנגולות של השטח החקלאי של המנזר פורק וכשמונים אחוז מאבניו סיפקו להקמת מנזר המתבודדות בתוך תחומי המנזר של האחיות מציון.

 


 
 
 
בניית אתרים - שרקור