דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ים המלח הגן הלאומי קומראן 2

 
הגילויים האחרונים שנמצאו במקום הם משנת 1996 ונמצאו במקרה עקב שכנוע של ממשלת ישראל לאפשר לבני כת נוצרית שראו חזיונות למציאת ממצאים נדירים ברחבה המרכזית של האתר,וכאשר הובא בולדוזר לחפור ולמצוא ממצאים הוסטו חלק מאבני החומה למעבר הבולדוזר ולידם נמצאו אסטרוגן ,חרס שעליו כיתוב של צוואה של אדם מירושלים ,בקבוק זכוכית אולי לבושם וחותם מימי חזקיהו המלך, הבולדוזר חפר לעומק 30 מטר בור ולא נמצאו ממצאים ,הבור כוסה והם נשלחו מן המקום בלחץ רשות העתיקות.
 
משערים שחלק מן המטמונים שהיו מוחבאים במדרונות ההרים נשטפו לאורך השנים בידי שיטפונות שנוצרו בגשמים ולקחו עמם את כל מה שנקרא בדרכם.
 
 כל מערכת איסוף המים תעלות איסוף שנחצבו במדרונות ההרים והוזרמו בתעלות לתוך בורות המים ,מערכת התעלות נבנתה תוך תכנון מוקפד והתחשבות בקווי הגובה השונים של מפלסי מים הזורמים ממקורות שונים , מי השיטפונות נאגרו בבורות איסוף ובימים כאשר הייתה זרימת יתר המים הופנו בתעלה איסוף והולכה שנתגלתה לאחרונה לתוך מאגר מים.
למערכת הזאת הייתה תמיכה של מעיינות מים אשר נעלמה כמעט לחלוטין כאשר הים נסוג ומשך עימו את המעיינות למטה מן הישוב.
 
מעבר לצריכת המים לחקלאות ולחיי היום יום נדרשו מים רבים לצרכי טבילה והטהרות במקווה באורך יום יומי לפי הכינוס היומי של הביחד או לפני הארוחה המשותפת.
 
במתחם בית קברות שעל כל קבר היה גל אבנים ,על פי הממצאים של השלדים התושבים גידלו שערות ולא הסתפרו כמנהג המתבודדים,בישוב חיו גם נשים על פי ממצאי השלדים.

 
 
 
בניית אתרים - שרקור