דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ים המלח הגן הלאומי קומראן 1

 
גן לאומי קומראן , פרוש השם צוק הירח .,באגדות מסופר כי כאשר יש ירח מלא ההשתקפות שלו בים המלח היא ביחס של אחד לאחד ,בערבית קמר פרושו ירח ולכן ההשערה כי מהמלה הזאת נובע שמו.
 
איך להגיע נסיעה קצרה של חמש דקות בלבד מאזור יריחו ומקיבוץ קליה נמצא אתר הקומראן, השילוט מוביל, הכניסה בתשלום, טלפון לתאום 02-9936330,האתר פתוח בכל ימות השבוע בשעות 10:00-18:00.
 
הרשות לטבע וגנים אפשרה לי להציץ לזן הולך וגדל של ציונות במיטבה ,של אנשים המאמינים בעבודתם לשימור ופיתוח המקום .
 
מצבת המבקרים במקום מוכיח כי יד הנוצרים על העליונה בביקור באתר ,מעל ל 90% מן המבקרים הם נוצרים בבחינת ביקור חובה, אחוז קטן של מבקרים מוסלמים בעיקר מאינדונזיה ומעט יהודים טורחים לעצור ולבקר במקום המיוחד הזה  וחבל.
את ביקורי התחלתי בגן הלאומי  קומראן בלוית יעקב דהאן מנהל האתר מזה 22 שנה,תצפית ראשונה  משרידי הישוב המשקיף על נסיגת ים המלח, תחילת הסיור היה באולם המצגות אשר מתאר ומסביר על הסביבה ממעוף ציפור בינות  לגאיות והמצוקים באזור, לאחר מכן סיור במוזיאון הקטן במקום ועלייה לשרידי המגורים ,בית ההתכנסות של הביחד וחדר האוכל וכמובן מערכת איסוף המים המתוכננת להפליא.
 
האתר הארכיאולוגי מציג את אורך חייהם ושרידי הישוב של כת האיסיים שחיו במקום במאה הראשונה לספירה, אשר מנתה ככל הנראה כ- 200 גברים ונשים , אשר חיו על פי סדר יומי קבוע ,עסקו בחקלאות רק למחייתם וחיו בצניעות רבה .
 
בשחזור החפירות של ישוב מימי בית שני, נחשפו מבנים קדומים של מבני ציבור ובתי מגורים,,מערכות השקיה ואמות מים,מערכות חקלאיות, אתרי פולחן, מעל לישוב נתגלו מערות מפלט בערוץ נחל קומראן.
 
באחד עשר מערות אלו מתוך הרבות שנמצאות בשטח נמצאו ממצאים , חלק מהמערות לא טבעיות אלא מחפירה של בני אדם כמו מערות 4  שבה נמצאו ממצאים רבים  ומערה   5  הקרובות למתלול המערבי של המתחם.
 
על מדפים שנחצבו בקירות המערות,נתגלו כשבע מאות כתבי יד עתיקים בתוך כדי חרס  והמגילות הגנוזות אשר דנות בבני אור ובבני חושך, הכתבים נתגלו בידי רועה צאן בשנת 1947 , כיום מוצגות המגילות בהיכל הספר במוזיאון ישראל.

 
 
 
בניית אתרים - שרקור