דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

עין כרם כנסיית יוחנן המטביל הקתולית

 

עין כרם כנסיית יוחנן המטביל הקתולית

כניסה חופשית

בהליכה מהכיכר המרכזית בכפר בסוף הירידה עולים ברחוב מבוא השער מגיעים לכנסיית יוחנן המטביל,

הכנסייה פתוחה בימים כל יום, 08:00-12:00,14:30-18:00, בחורף ובימי ראשון נסגרת הכניסה  ב-17:00.

מידע
בשכונת עין כרם שתי כנסיות הנושאות את שמו של יוחנן המטביל,הכנסייה העליונה מעל הצומת הראשי בעין כרם והכנסייה התחתונה.

הכנסייה המוכרת יותר היא הכנסייה הקתולית הנקראת גם יוחנן בהרים ,שנבנתה על חורבות כנסייה ביזנטית על גבי הריסות מקדש וונוס ,ובצמוד אליה ממערב שתי קפלות תפילה,בשנת 2004 זיהתה תמר הירדני, חוקרת מטעם יד בן צבי, מקווה טהרה מימי בית המקדש השני בין יסודות הכנסייה.

 

הכנסייה נבנתה על שם הלנה הקדושה אמו של הקיסר קונסטנטין ככנסייה ביזנטית במאה השישית ונחרבה בעת הכיבוש הפרסי של ישראל,כנסייה נוספת הוקמה על החורבות בתקופה הצלבנית וגם היא נחרבה ,הפרנציסקים רכשו את שרידי המנזר בשנת 1621 אך עשרות שנים ארך הזמן לקבל אישור בנייה חדש מהשלטונות ,הכנסייה הנוכחית נבנתה במחצית המאה ה  19 מתרומות שהגיעו מספרד,ניתן לראות את שרידי הכנסיות שנחרבו במספר חורי הצצה בשטח המנזר והכנסייה.

 

שער הכניסה לחצר המנזר נעשה כדוגמת הסגנון הביזנטי מעליו חקוקים שני צלבים צלב ירושלים ולידו ארבע צלבים קטנים הסמל של הכנסייה הפרציסקנית והסמל השני של שתי ידיו של ישו המדממות , עוד על דלת הכניסה חקוקה הכתובת בתרגום שלום של המרטירים של האל .

 

כיום בסיור בכנסייה הבנויה כבזיליקה עם תא וידוי בכניסה ואגן טבילה ,נתקלים ברצפת פסיפס שנחשפה מכנסייה הביזנטית הקודמת, כמו כן קיימים בקיר הצפוני של הכמנסייה שרידים של הכנסייה הביזנטית הקודמת שאותם ניתן לראות בחורי הצצה .

 

קיימות מדרגות המוליכים למערת הקריפטה בחלק השמאלי של האבסיס על פי האמונה במערה זאת נולד יוחנן המטביל,אשר נאסר בימיו של הורדוס וראשו נערף.המזבח המרכזי שנתרם בידי איזבל מלכת ספרד הוקדש  לזכריה ומרים הוריו של ישו משני צדדיו של המזבח פסליהם של מייסד המסדר לנזירים פרציסקוס הקדוש והאם קלרה מייסדת מנזר הנזירות.

 

בכנסייה הבנויה כבזיליקה מוארכת, בסגנון רומאי, מחולקת לאולם מרכזי ולשני אולמות משנה בצורת צלב, בכנסייה שלוש גומחות תפילה - אפסיסים, בגומחה הראשית תמונות של יוחנן המטביל והוריו אלישבע וזכריה,שני פסלי שיש, הגומחה השמאלית המקודשת ביותר מובילה למערת הלידה של יוחנן המטביל,במערה תמונת הטבלת ישו בנהר הירדן, על קירות הכנסייה ציורים בסגנון ספרדי בעיקר הכוללים תאור הוצאתו להורג של ישו בקיר הדרומי .

 

בחלק הפנימי של חומות החצר תלויים אריחי קרמיקה שעליהם מוטבעת כתובת הבנדיקטוס שהינה התפילה שעל פי המסורת הנוצרית נאמרה בפיו של זכריה כאשר נולד יוחנן ,התפילה מופיעה בלמעלה מעשרים שפות שונות מהעולם, עוד בחצר מכלול חדרי אכסניה אשר שימשו את הצליינים בביקורם בירושלים.

 

כנסיית יוחנן המטביל האורתודוכסית

הכנסייה התחתונה היוונית אורתודוכסית

הכנסייה התחתונה ממוקמת ברחוב האורן, משמשת את הקהילה היוונית ,והיא היחידה היוונית מבין כנסיות עין כרם,בדרך כלל הכנסייה נטושה ,אך מדי פעם ניכרת פעילות של מספר מועט של נזירים הפותחים אותה למבקרים.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור