דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

קיסריה חפיר ההגנה במצודה

 

הכניסה בתשלום לגן הלאומי בקיסריה

איך להגיע :בנסיעה על כביש החוף ,יש לרדת במחלף קיסריה, ליד תחנת הכח אורות רבין,ולהמשיך על פי השילוט לעתיקות קיסריה הנמצאים על חוף הים.

 

או הנוסעים בכביש החוף הישן,ירדו במחלף נחל חדרה,אחרי אזור התעשיה,יעברו מתחת לגשר של כביש החוף החדש,ולהמשיך לקיסריה.

מידע

מבצר קיסריה בוצר שלוש פעמים בידי הצלבנים,אך עובדה זאת, לא הפריעה למוסלמים לכבוש את העיר שלוש פעמים, במהלך ביצור העיר בתקופה הצלבנית נחפר חפיר שהיה אמור להתמלא במים מן הגשמים,אך מטרה זאת לא התגשמה ,החפיר נשאר יבש ,מטרה נוספת הייתה לחפיר ,להעביר כוחות ולהתקיף את הכוחות המצור בצורה נסתרת,הוא גם שימש כמקום להוצאת שליחים מהעיר הנצורה,החפיר נחפר לצד חומות המגדל המזרחי של העיר,אורך החומות היה כקילומטר בגובה 35 מטר,רוחבו של החפיר תשעה מטר,ועומקו 13 מטר.

 

ליד מגדל השמירה המזרחי ,מבחינים בשתי קשתות עם שקעים ,אשר שימשו לנעילת השער הסורג בתמיכה במוטות עץ,מצפון למגדל, נתגלתה מנהרה נסתרת ,בקרבה לקרקעית החפיר,אך הוא היה סתום בעת שנתגלה.

 

על פי הממצאים ,המנהרה הייתה אמורה לשמש להעברת חיילים לתקיפת פתע על הכוחות המתקיפים את העיר,מנהרות נוספות נתגלו גם ממזרח לשער הצפוני וממזרח לשער הדרומי, אשר היה שער הכניסה העיקרי לעיר.

 

בחומת העיר קיסריה היו שלושה שערים,כיום מהשער הצפוני המשוחזר נכנסים על גבי גשר,גם בגשר המזרחי הגשר משוחזר, חומת העיר באזור השער הדרומי  והשער עצמו,הם שיפוץ של החומה מהתקופה של הכיבוש האסלמי של העיר מהמאה העשירית לספירה.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור